O TYMKU,NIECNYM RALFIE I STRAŻNIKU KSIĄŻEK
O książeczce
Opowieść o przygodzie Tymka, w szkolnej bibliotece, w której świat baśni przeplata się z rzeczywistością, stanowi swoistą pochwałę czytelnictwa. Czytelnictwa, które w przypadku tytułowego bohatera, zaszczepione zostało i pielęgnowane jest dzięki modelowej relacji ojciec (bibliotekarz) – syn. Fascynacja Tymka bajkami, stanowi niejako przyczynek, do zaproszenia młodego Czytelnika, w zachwycający świat języka ojczystego, albowiem autor, dając wyraz swojej głębokiej niezgodzie na szerzenie się w utworach dla dzieci technologiczno-cybernetycznej nowomowy, z premedytacją od niej stroni. O ile zatem poszukujesz dla swojej pociechy powiastki na wskroś klasycznej, wymagającej przy jej lekturze, jeśli nie Twojego współprzeżywania, to przynajmniej daleko posuniętego zaangażowania, perypetie Tymka są stworzone dla Was.
Z recenzji...
"Czy to bajka, czy nie bajka..." / Małgorzata Połeć-Rozbicka
raczej bajka. I to bajka o bajkach. Przygoda Tymka i jego ojca-bibliotekarza z pyskatym Ralfem i strażnikiem książek – Kofuligiem jest głosem w obronie baśni w świecie realizmu i pragmatyzmu.
Bajka uczy, że warto stawać w obronie swoich racji i nie przyjmować bezkrytycznie poglądów innych, zwłaszcza jeśli za wszelką cenę próbują je nam narzucić.
Bajka napisana jest pięknym językiem, z miłością do stylistyki i gramatyki. I choć akcja nie jest może zbyt wartka i dynamiczna, to dla dzieci rozsmakowanych już w literaturze, przywykłych do codziennej lektury przed snem, stanowi ciekawą propozycję.
Dla ich rodziców to inspirujący głos w dyskusji, czy warto pozwolić pociechom bujać w obłokach.
Wyobraźnia kluczem do odkrywania / Daria Nowak
Przygody Tymka – to zgrabnie „skrojona” historia, z płynną narracją, bez nachalnego moralizowania.
Wątek fabularny, poprzez nieoczywistość – intryguje. Czytelnik – i mały, i duży – wędrując po przenikających się światach, tym realnym i wyobraźni, czuje zapach biblioteki, czuje atmosferę tego, zawsze tajemniczego, miejsca. I identyfikuje się z „obrońcą” książek. Uczy się z Tymkiem tego, że ciekawość może być silniejsza niż lęk.
Jak ważna jest w tworzeniu więzi z dzieckiem, akceptacja jego wyobraźni – zdaje się mówić narrator. Wyobraźni, która przecież ma – przede wszystkim – prowokować do ODKRYWANIA.
Polecam do wspólnego czytania, nie tylko w zimowe wieczory.
A może każdemu potrzebny jest Libor, bowiem w każdym jest i Ralf?
Fragmenty
O autorze
Rafał Zalcman - ojciec, mąż, nauczyciel z przekonania i wyboru, informatyk-koniunkturalista, chocianowianin bez wzajemności. Wydawca periodyku "Edukacja i Dialog".
O ilustratorze
Krzysztof Mrawiński - grafik/ilustrator samouk, zamieszkały w Gdyni. Obecnie pracuje jako ilustrator, a grafiką zajmuje się „po godzinach”. Stworzył autorski projekt komiksu noszący tytuł “Helsa”. Jest jego pomysłodawcą oraz ilustratorem.